18. mars 2026

«Olav og bokstavene» – fakta og fleip

Summary in English: A Norwegian children’s picture book about King Olav V of Norway (1903–1991) and his struggle with dyslexia, written by Erlend Loe and Tore Rem, with illustrations by Svein Nyhus, will be released in April. The artwork is digital, made on a drawing tablet, with Nyhus given full creative freedom by the authors and publisher. He first aimed for large, detailed, flat illustrations arranged almost like letters, but the final work took longer and evolved differently. A selection of finished illustrations is shown alongside photos highlighting the blend of fact and fiction, with layout sketches included for each image.

Erlend Loes, Tore Rems og Svein Nyhus' «Olav og bokstavene» handler om kong Olavs dysleksi.
7. april 2026 kommer «Olav og bokstavene». Boka er skrevet av Tore Rem og Erlend Loe og handler om kronprins Olav (seinere kong Olav) og problemene han hadde med å lese og skrive.

Forfatterne og forlaget ga meg fullstendig frihet i arbeidet med illustrasjonene. Jeg hadde planer om å lage forseggjorte tablåer med tydelige detaljer, figurer og former som var flate og oppstilte omtrent som bokstaver. Men helt sånn ble det visst ikke. Og jeg brukte dessverre mye, mye lenger tid enn jeg først regna med. Som alltid.

Her viser jeg noen av illustrasjonene og hvordan bildene leker med virkeligheten. Hvordan historie er historien om hva som hendte, ikke det som faktisk skjedde. Og hvordan kunst og kultur former verden. Fakta og fiksjon.

Hvis du vil se hele boka, kan du forhåndsbestille signerte eksemplarer her: https://bok.norli.no/Olav-og-bokstavene.

Kongeinntoget i 1905 (1): Danske prins Carl, engelske prinsesse Maud og sønnen Alexander ankommer et kaldt og vått Kristiania som kong Haakon, dronning Maud og kronprins Olav i det nye, selvstendige Norge.
Foto: Ellis Nilsson/Oslo Museum
Kongeinntoget i 1905 (2): Skisse av motivet, med komposisjon, detaljer og symboler. Til godkjenning hos forfattere og forlag.


Kongeinntoget i 1905 (3): Ferdig bokillustrasjon etter uker med forsøk og påfunn. I streker og former er det skjulte bokstaver og ord, særlig «JA». Historien begynner nemlig da nordmennene sier «ja» til den nye kongefamilien. Og slutter da gamle Olav sjøl sier «ja» og innrømmer at han har stevd med bokstavene.
© Svein Nyhus 2022
Olav leker med vaktene (1): Prinsen er privilegert, men ensom uten jevnaldrende venner. Han leker med voksne istedenfor med barn, som her, på Kongssetra i Oslo.
Olav leker med vaktene (2): Skisse av hoppetau-motivet. Bildet er tydelig karikert og konstruert, ikke realistisk. Det gir rom for fri lek med fleip og fakta selv om hovedfortellinga er sann og korrekt.
Olav leker med vaktene (3): Ferdig illustrasjon i boka. Jeg tegna direkte i Photoshop på en tegneskjerm (Cintiq).
© Svein Nyhus 2022


Olav på offentlige oppdrag (1): Kronprinsen stråler i rollen som hjemvendt seierherre under frigjøringsfesten etter andre verdenskrig i mai 1945.
Foto: Namdalsmuseet
Olav på offentlige oppdrag (2): Kongen kjenner på ubehaget med bokstavene, men våger ikke snakke om det. Skisse. Senga er fri fantasi, men figurene ellers forteller om en usikker, men aktiv og uniformsglad konge (og tegner).
Olav på offentlige oppdrag (3): Ferdig illustrasjon. Den hjemvendte krigeren i britisk battledress og med ny selvtillit er plassert midt på i venstre kant.
© Svein Nyhus 2022


H. M. Kongen åpner fjernsynet i Norge i 1960 (1): Høytidelig åpning som avsluttes med landsfaderen Einar Gerhardsen, en spent Olav som taler for åpent kamera, og «Ja, vi elsker».
Foto: Arbeiderbevegelsens arkiv
H. M. Kongen åpner fjernsynet i Norge i 1960 (2): Skisse. Det stiliserte bybildet på tekstplakaten er inspirert av NRKs egen samtidsdesign.
H. M. Kongen åpner fjernsynet i Norge i1960 (3): Ferdig illustrasjon. Her er detaljer jeg husker fra min egen barndom: prøvebilde, pausefisk, værkart og «teknisk feil». Og Mister Nelson.
© Svein Nyhus 2022


Se også:
«Hvorfor de kongelige ikke har krone på hodet», en nokså lik kongebok fra 2005